poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Wyścigi chartów (Swornegacie) oraz dramatyczna historia galgo z Hiszpanii

W sobotę i niedzielę (25/26 sierpnia 2012) odbyły się w Swornegaciach wyścigi psów, czyli Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Coursingu CACIL. Sama impreza miała dosyć kameralny charakter, ale za to na świeżym powietrzu i w otoczeniu pięknego jeziora Karsińskiego i lasów (granica Borów Tucholskich).

charty w Swornegaciach
charty w Swornegaciach
charty w Swornegaciach

Oprócz samych psów, zainteresowała nas smutna, ale prawdziwa historia jednej z charcic o imieniu "Leda". Otóż została ona przywieziona z Hiszpanii, ale przede wszystkim uratowana przed śmiercią. Dowiedzieliśmy się, że w Hiszpanii (kraju Corridy) charty hiszpańskie czyli GALGO hoduje się na masową skalę i używa zarówno do polowań, jak i wyścigach.

charty w SwornegaciachNiestety po sezonie, kiedy te kontuzjowane, chore lub słabsze są już niepotrzebne, zabija się je, wieszając najczęściej na drzewach. Podobno miejscowy zwyczaj wygląda w ten sposób, że te najbardziej zasłużone psy wiesza się na najwyższej gałęzi (żeby szybko umarły), a te najmniej przydatne na niższej - żeby umierały kilka dni, powolną śmiercią. Ten okrutny proceder ma miejsce w Hiszpanii od wielu lat, ale mało się o tym mówi i wciąż nie doczekał się odpowiednich uregulowań prawnych.  Niestety w Hiszpanii zabija się ok 40 tys. psów rocznie. Dramatyczne zdjęcia zabitych psów publikuje organizacja SCOOBY walcząca z tym problemem:

 UWAGA drastyczne zdjęciaWięcej informacji możecie pobrać ze strony organizacji SCOOBY, która stara się walczyć z tą "tradycją" scoobymedina.org
 źródło: http://scoobymedina.org/en/about_galgos/atrocities.html


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej lub po prostu pomóc, możecie się zgłosić do jednej z niemieckich organizacji, które pośredniczą w adopcji psów:

galgoblog
galgo-hilfe
greys-galgos 


Pamiętajcie jednak o rozsądku i odpowiedzialności za psy, które wymagają wyjątkowo dużo ruchu i posiadają ciężki do poskromienia instynkt pogoni.  O chartach, także hiszpańskich możecie poczytać tutaj

charty w Swornegaciach